Η παραλία της Σκαφιδιάς βρίσκεται λίγα μέτρα από το Δημοτικό διαμέρισμα του Δημου Πύργου την Σκαφιδιά , κοντά στην Ιερά μονή της Σκαφιδιάς. Πρόκειται για μια μικρή παραλία σε μια βραχώδη περιοχή , οπου υπάρχει μικρή πηγή νερού και σε κάποιο σημείο ένας μικρός κολπίσκος έχει διαμορφώσει την ομορφη αυτή παραλία , που κυριολεκτικά κατακλύζεται από επισκέπτες και χαρακτηρίζεται κοσμοπολίτικη .
Δίπλα υπάρχει μικρό αγκυροβόλιο για τις βάρκες των ψαράδων της περιοχής και ειδικότερα
αρκετών ερασιτεχνών αλιέων που διαμένουν στις πανέμορφες εξοχικές κατοικίες της περιοχής. Η Παραλία της Σκαφιδιάς απέχει 14 χιλμ. βορειοδυτικά από τον Πύργο , απέναντι από την Ζάκυνθο ενώ αρκετά κοντά είναι οι παιδικές κατασκηνώσεις της Ιεράς Μητροπόλεως Ηλέιας και ακριβώς δίπλα από την μεγαλύτερη ίσως τουριστική μονάδα του Ν. Ηλείας